Basın etik ilkelerine uymak durumundayız

Basın etik ilkelerine uymak durumundayız

Tarih 11 Ocak 2018, 16:03 Editör Haber Merkezi

Basın etik ilkelerine uymak durumundayız

Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti (CGC) tarafından, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla üyelerine yönelik etkinlik düzenledi.

CGC Başkanı, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Cihangir,  Gala Sosyal Tesislerinde düzenlenen etkinlikte, yaptığı konuşmada, CGC ailesinin büyük bir aile olduğunu belirtti.

Cihangir, konuşmasının devamında Galat Tesisleri sahibi Alper Ağyar’a teşekkür ederek, cemiyet, federasyon ve konfederasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Gazetecilerin, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve onlara yol gösterme konusunda toplumun bilgi ışığı olduğunu dile getiren Cihangir, şunları kaydetti:

“Gazeteciler, gerek yazılı ve görsel gerekse işitsel kanallar aracılığıyla yaşadığımız coğrafya ve tüm dünyada var olan gelişmeler hakkında doğru ve tarafsız bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan kuruluşlardır. Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsuru olan basın, basın meslek ilkelerine uygun biçimde bilgi ve haber vererek toplumu aydınlatmakta, düşünce ve ifade özgürlüğünün etkili araçlarından biri olmasıyla da özgün tartışma ortamı yaratarak toplumsal bilinci güçlendirmektedir. Her zaman kamu çıkarını göz önünde tutan, objektif ve doğru habercilik anlayışını benimseyen ve basın etik ilkelerinden hiçbir şekilde ödün vermeyen, özveriyle görevlerini yerine getiren ve meslek hayatları boyunca her türlü fedakârlığı gösteren basın mensuplarımız mutlaka hak ettiği değeri almalıdır. Ben Cemiyet Başkanı olarak, bünyemizde bulunan gazeteci arkadaşlarımın haklarını korumakla mükellefim. Bunun yanı sıra sadece cemiyetimize üye değil işini etik değerlere uygun, hak haberciliğine aykırı haberler yapmadan yerine getiren gazetecilerin de savunucusu durumundayım.”

Cihangir, gerek cemiyet, gerek Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve gerekse Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak yerel basının hak ettiği yere gelmesi için mücadele ettiklerini dile getirdi.

Cihangir, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Yıllardır adımızı kullanarak bizi savunduğunu söyleyen bazı meslek kuruluşları maalesef hiçbir konuda çözüm üretememiş, Anadolu basınını unutmuş, koltuk sevdasına düşmüş ve şatolarda birilerinin maşası olarak oturmuşlardır. Bizler Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak kuruluşumuzun üzerinden 5 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen 30 yılda basın adına yapılamayan bir çok konuda yeniliklere imza attık. Gerek basın kartları konusunda ve gerekse basın ilan kurumu mevzuatlarında yaptığımız çalışmalar kendini göstermektedir. Eksiklerimiz elbette var, sorunlarımız elbette olacak ama bu sorunları biliyoruz ve gerekli yerlerle de bu sorunların çözümü konusunda işbirliği içerisindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve basından sorumlu başbakan yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’na yerel basının sorunları ve çözüm önerileri konusundaki görüşlerimizi rapor halinde ilettik ve kısa sürede sonuçlarını alacağımıza inanıyoruz.”

Cihangir, tarihin her döneminde vatandaşlara doğru ve tarafsız bilgi verme konusunda mücadele eden, basın etik kurallarıyla işini yapmaya çalışan tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladığını sözlerine ekledi.

Cihangir, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Adana Şube Müdürü  Mustafa Neci Dönmez, Valilik Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Müdürü Osman Turunç ve CGC üyeleri ve aileleri katıldı.

Etkinlikte, 63 – 80 Urfa Sıra Geceleri ekibi, birbirinden güzel türkülerle geceye renk kattı. Program sonunda üyelere, CGC’nin yayın organı Güneysu Dergisi ile cemiyet, federasyon ve konfederasyon logolu kupa bardak ve anahtarlık hediye edildi.  CGC Basın

Bu haber 37 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

SPOR 80 Facebook, Basın Tribünü ile gündem olmayı sürdürüyor

SPOR 80 Facebook, Basın Tribünü ile gündem olmayı sürdürüyor Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti'nin (CGC) yayın organı Spor 80 Gazetesi’nin facebook sayfasından ca...

Bel ağrısı bilgilendirme broşürü dağıtıldı

Bel ağrısı bilgilendirme broşürü dağıtıldı Osmaniye’nin Bahçe İlçesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde “Dünya Artrıt Günü” dolayısıyla eğitim sem...

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU