İşadamları tarafından göç idaresine ziyaret

İşadamları tarafından göç idaresine ziyaret

Tarih 09 Kasım 2018, 09:11 Editör Haber Merkezi

Tüm sanayici ve İş Adamları Derneği Osmaniye Şube Başkanı Murat Özkardeş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye Göç İdaresi İl Müdürü Adem Alibekiroğlunu ziyaret etti.

 Tüm sanayici ve İş Adamları Derneği Osmaniye Şube Başkanı Murat Özkardeş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye Göç İdaresi İl Müdürü Adem Alibekiroğlunu ziyaret etti.
İşveren ve İş Adamları Derneği olarak, Suriyelilerin İl içindeki iş yerlerindeki, Çalışma sisteminin yanlış olduğunu değerlendiren Başkan Özkardeş, “Dileğimiz Arzumuz şu ki Suriye’de savaş bitsin bu kardeşlerimiz yurtlarına vatanlarına geri dönsünler eskisi gibi rahat ve huzur içinde yaşasınlar“ dedi.
Özkardeş; Bunlar Mülteci değilse misafir, misafirde on rızkıyla gelir, bir rızkını yer, dokuzunu bırakır, inancımız bu bizim buna da inanıyoruz. Sonuçta bunlar misafir ama bunları bir kampta bu kadar süre tutmak ne işimize yarar bunu da düşünmek lazım. Projelerle belki bir şeyler yapmış oluruz ama Devletimiz bunla ilgili bir karar vermesi lazım diye düşünüyorum. Devletimiz bir an önce işverenin önüne açması, Suriyelilerle ilgili kanunlar veya yaşalar çıkarması gerekmektedir. Devletin ve iş verenin birlikte  ve hatta Suriyeli kardeşimizin kazanması için, önümüzdeki prosedürleri hafifletip çalışabilir duruma getirmesi  gerekmektedir” dedi
Özkardeş, “Bizim Ülke olarak en büyük sorunumuz İstişare etmeden kanunlar, tüzükler, yaşalar çıkarmamızdır. Birçok konu ile ilgili Yalnızca kendi bilgisi dahilinde, taşradan hiçbir bilgi almadan kanun çıkıyor, yönetmelik değişiyor, çıkan kanunu ve yasaların hiçbir uygulanırlığı olmuyor.  Çıkacak olan kanun veya yaşalar, taşralar veya bu işin içinde olan kişi veya kişilerden öngörü alınıp istişare edilerek yapıldığında yasalar veya kanunlar daha uygulanır hale geleceğinden eminim” dedi.
TÜMSİAD Ekibi olarak ziyaretiniz bizleri ziyadesiyle memnun etti, diyen Göç idaresi müdürü Adem Alibekiroğlu, şöyle devam etti: “25.10. 2018 itibarıyla 48,299 Suriyeli kayıt altına alınarak geçici koruma kapsamında ikamet etmektedir. 48 bin 299 Suriyeli kardeşlerimiz 14 bin 145 i ilimiz Cevdetiye beldesinde yer alan, Cevdetiye geçici barınma merkezinde barındırılmaktadır. Bir nevi belediyecilik hizmeti verilmekteyiz. Alanın altyapısı, çevre düzenlemesi, elektrik ve su hizmetleri, güvenliği il müdürlüğümüze bağlı personel tarafından yürütülmektedir. Barınma Merkezinde yaşayan Suriyelilerin iaşeleri noktasında bazı kafa karışıklıkları mevcuttur. Barınma merkezinde yaşayan her bir kişi başı aylık 100 TL. Yüklenmiş kartlar verilmekte ve kartlar ile Barınma merkezinde bulunan marketten ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Türk Vatandaşlığını katılmak isteyen Suriyeliler için sistemsel bir çalışma yapılmaktadır. Ülkemize bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif alanlarda katkı sağlayacağı düşünen sürüyeli vatandaşların isimleri bakanlık tarafından bildirilmekte ve gerekli araştırılmalar yapılarak dosyaları Bakanlığımıza tekrar gönderilmektedir” dedi. Haber Merkezi
      


 

Bu haber 63 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

Ortadoğunun dış politikada önemi konuşuldu

Ortadoğunun dış politikada önemi konuşuldu Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Uluslararası İlişkiler Araştırma Topluluğu tarafından “Türk Dış Politikasınd...

İş sağlığı ve güvenliği önemseniyor

İş sağlığı ve güvenliği önemseniyor Osmaniye’nin Bahçe İlçesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde çalışanlara yönelik eğitim yapıldı.

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU