OKܒde Mevlid-i Nebi Haftası etkinliği düzenlendi

OKܒde Mevlid-i Nebi Haftası etkinliği düzenlendi

Tarih 21 Kasım 2018, 09:22 Editör Haber Merkezi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde (OKÜ) Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla ''Peygamberimiz ve Gençlik'' konferansı düzenlendi.

 Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde (OKÜ) Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla  ''Peygamberimiz ve Gençlik'' konferansı düzenlendi.

OKÜ 15 Temmuz Şehitler Amfisinde yapılan konferans, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan sinevizyon gösterimiyle başladı.

Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, burada yaptığı açıklamada, çocuklar ve gençlerin toplumun geleceği olduğunu belirtti.

Toplumların geleceğini garanti altına alacak, değerlerini yükseltip, geliştirecek fertler yetiştirmeyi hedeflediğini ifade eden Coşkun, İslam dininin eğitim sistemi, insanlar arası ilişkilerin temeli olan bir değerler ve davranışlar düzeni olduğunu kaydetti.
Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in peygamber olduğu kadar eğitimci, olgun ve örnek insan olduğunu anımsatan Coşkun, “Onun çocuk ve gençlere yaklaşımını, onlarla olan ilişkilerini doğru bir şekilde öğrenip, bunların yansıtma imkânı bulacağımız muhakkaktır. Zira kötülüğün yeryüzünü kuşattığı bir zamanda, kendini muhafaza eden bir genç olarak yetişen ve vahyin son elçisi olarak seçilerek Kur’an ahlakına dönüştüren Sevgili Peygamberimiz, çağları aşan örnekliğiyle bugüne de ışık tutan aydınlatıcı bir kandildir. Bizler Mevlid-i Nebi gibi hafta ve günleri Hazreti Peygamberi anlamaktan ziyade anlamak, yaşamak, yaşatmak ve onu bir rol model olarak hem insanlarımıza hem de gençlerimize sunmak için bir vesile olarak görmeliyiz” şeklinde konuştu.  

İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumun dini, ahlaki ve manevi değerlerini sürekli canlı tutmak, Kur’an, sünnet, akıl ve vicdanın rehberliğinde din hizmetlerini ve din eğitimini yurt içinde ve yurt dışında toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiğini söyledi.

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk de Sevgili Peygamberimiz, gençleri vahyin en taze muhatapları olarak görmüş, idari, askeri, ticari ve içtimai hayatta onlara sorumluluklar vermiştir. Peygamberimizin gençlerle ilgili bütün ilişkilerine bakıldığında, O’nun bütün gayret ve hedefinin, inançlı, dindar, ahlaklı ve iffetli bir gençlik oluşturabilmek olduğu görülmektedir” dedi. 

Neyzen Sinan Dur’un ney dinletisi ile devam edilen konferans, OKÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kayıklık, “Hz. Peygamber ve Gençlik” konulu sunumuyla sona erdi.
Haber Merkezi
 

Bu haber 80 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

Basketbol müsabakalarına 8 takım katıldı

Basketbol müsabakalarına 8 takım katıldı Türkiye Basketbol Federasyonu Yurtiçi Faaliyetleri kapsamında düzenlenen Altyapı Faaliyetleri 2018-2019 Sezonu U14 ...

Gazilik bizim kanınızda var

Gazilik bizim kanınızda var Osmaniye'de ikamet eden 90 yaşındaki Kore gazisi Karaca Erdoğan ile 66 yaşındaki Kıbrıs gazisi oğlu Mehmet Erdo...

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU