Emzirmenin korunması, özendirilmesi gerekmektedir

Emzirmenin korunması, özendirilmesi gerekmektedir

Tarih 04 Ekim 2019, 21:53 Editör Haber Merkezi

Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu.

Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu.

 

Öznavruz, yaptığı açıklamada, yarınlarımızın daha sağlıklı olması, tüm bebeklere Anne Sütüyle beslenme hakkının tanınması ve bebeklerin bu haktan mahrum edilmemesi için farkındalığı arttırmak amacıyla, tüm dünyada 1-7 Ekim haftası "Emzirme Haftası" olarak kutlandığını belirtti.

 

Emzirmenin, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntem olduğunu ifade eden Öznavruz, şunları kaydetti:

“Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir seçenek olarak önermektedir.
Bebeklerin (özel bir tıbbi neden olmadıkça) doğar doğmaz ilk bir saat içinde emzirilmeye başlanması ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri en ideal beslenme şeklidir. 6. aydan itibaren ise ek gıdalara başlanarak emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi gerekmektedir. Bakanlığımız tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı" yürütülmektedir. Program kapsamında; güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile, gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini emzirmeleri konusunda yardımcı olan İlimiz, 2009 yılından bu yana ‘’Altın Bebek Dostu İl’’ ünvanına sahiptir. Her yıl Emzirme Haftası olarak kutlanmakta olan 1-7 Ekim tarihleri arasında, İlimiz genelinde tüm sağlık kuruluşlarında vatandaşların farkındalığını artırmak, Anne Sütünün ve bebek beslenmesinin önemini anlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Tüm İl ve İlçelerimizde Anne Sütü ve Emzirme ile ilgili stant çalışmaları yapılmakta, emzirme ve bebek beslenmesini anlatan broşürler dağıtılmakta ve halk eğitimleri yoğun olarak devam etmektedir” 

 

Haber MErkezi

Bu haber 11899 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

Bütün gücümüzle darp edilen meslektaşlarımızın yanındayız

Bütün gücümüzle darp edilen meslektaşlarımızın yanındayız Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde Eğitim Bir-Sen ve Türk Eğitim Sen üyeleri, ilçede iki kadın öğretmenin darp edilm...

Proje kapsamında 100 bin metre kare ağaçlanacak

Proje kapsamında 100 bin metre kare ağaçlanacak Osmaniye Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen "Tohumdan fidana, fidandan ağaca" projesi devam ediyor.

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU