Çözüm süreci konuşuldu

Çözüm süreci konuşuldu

Tarih 15 Mayıs 2013, 08:43 Editör Haber Merkezi

AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Nihat Zeybekçi, Bir çok yerde siyasi partilerimizin genel başkanları çok farklı şeyler söylese dahi mensupları, siyasi partilerimizin yereldeki insanları, partilileri, dua niyetine çok büyük bir şekilde sessizce bu ülkede kardeş kanının durmasını dua ediyorlar diliyorlar ve temenni ediyorlar" dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Nihat Zeybekçi, Bir çok yerde siyasi partilerimizin genel başkanları çok farklı şeyler söylese dahi mensupları, siyasi partilerimizin yereldeki insanları, partilileri, dua niyetine çok büyük bir şekilde sessizce bu ülkede kardeş kanının durmasını dua ediyorlar diliyorlar ve temenni ediyorlar" dedi.

Zeybekçi, Çözüm Süreci ile ilgili açıklamalar yapmak üzere Osmaniye Öğretmenevi'nde düzenlenen basın toplantısında, daha önce güneydoğudaki insanlarla hemhal olmak için bir çok şehri ziyaret ettiğini belirtti.

Güneydoğudaki vatandaşların terörden bıktığını ve terörün bir an önce bitmesi gerektiğini söylediklerini aktaran Zeybekçi, güneydoğudaki vatandaşların çözüm sürecine destek olduklarını belirtti.

Son 30 ülkede kardeşliğe, barışa, huzura, güvene bu kadar çok yaklaşıldığını hatırlamadığını ifade eden Zeybekçi, "Ülkenin tamamında çok büyük bir destek var. Bir çok yerde siyasi partilerimizin genel başkanları çok farklı şeyler söylese dahi mensupları, siyasi partilerimizin yereldeki insanları, partilileri, dua niyetine çok büyük bir şekilde sessizce bu ülkede kardeş kanının durmasını dua ediyorlar, diliyorlar ve temenni ediyorlar" dedi.

"Nasıl ki bir cismi yerden kaldırırken tek bir yerinden tuttuğunuzda dengesiz kaldırırsınız da rahatsızlık verir. Her yerinden tutup kaldırmak lazım. Bu gün AK Parti olarak yaptığımız bizim bu işte" diyen Zeybekçi, şöyle devam etti:

"Aman bunda hassasiyetler var, aman bunda bazılarının işte gariz sözleri var, aman bunda bazılarının karşı duruşları var, bizi burada tahkir ederler, bizi burada üzeler, bizi burada söyle yaparlar veyahut da bizim burada almış olduğumuz bu riskten dolayı siyaseten bir oy kaybımız olabilir, veyahut da sıkıntı yaşayabiliriz diye değil biz burada ülkemizin vatanımızın menfaatlerini dikkate aldık. Olacak olan olumsuzluklar ile ilgili kehanetlerde bulunuyorlar. Şöyle olacak, böyle olacak diye. Biz bu riski aldık parti olarak biz bunu göğüsleyeceğimize inanıyoruz ve biz bunun bir faturası olacaksa, bunun bir sıkıntısı olacaksa bu olacak olan da ak partiye olacak. Durup dururken oturduğunuz yerden bu ülkede terör bitsin. Bu ülkede kan dursun bu ülkede huzur olsun barış olsun kardeşlik olsun dendiğini zaman olmuyor işte olmadı bu güne kadar. 30 yıldan beri güvenlik önlemlerinden beri, yani askeri ve polisi önlemlerle gelmiş olduğumuz yer buraydı. Gelmiş olduğumuz noktanın başarısızlığını Türkiye olarak gördük."

Zeybekçi, "Geldiğimiz noktada tek bir amaç ve gaye vardır kardeş kanının durması" dedi.

 -Reyhanlı'daki patlamalar

 Reyhanlı'da yaşanan patlamalardan üzüntü duyduğunu ifade eden Zeybekçi, olaydan dolayı tüm ülkenin vicdanının sızladığını ve herkesi üzdüğünü söyledi.

saldırıyı gerçekleştirenlerin tespit edildiğini anlatan Zeybekçi şunları kaydetti:

''Sanırım bugün içinde veyahut da yarın bunların kimler olduğu nasıl yapıldığı hangi eller tarafından yapıldığıyla ilgili çok detaylı resmi açıklamalar olacak. Allah kaybettiğimiz kardeşlerimize gani gani rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin. Tekrar inşallah olmasın. Memleketimizde kan dursun. Memleketimizde bahar mevsiminin olduğu mübarek 3 ayların girdiği şu günlerde memleketimizin her yerinde huzur barış kardeşlik olsun inşallah."

 -Akil insanlar heyeti

 Bir gazetecinin ''Akil insanlarınız 70 milyonu ikna edeceğine 2 bin 700 diye tabir ettiğiniz PKK'lıları ikna etse daha iyi olmaz mı?'' sorusuna karşılık Zeybekçi, Akil insanların kimseyi ikna etmek için yola çıkmadığını belirtti.

Akil insanların bu ülkenin, bu milletin, bütün sivil toplum kuruluşlarının, tüm derneklerin bütün taraflarını dinlemek üzere yola çıktığını kaydeden Zeybekçi, "Çünkü akil insanları oluşturan insanlar çok farklı kökenlerden geliyor, köken derken milliyet anlamında söylemiyorum bunu, kültür anlamında söylüyorum, onlar çok farklı bakış açılarıyla insanları dinlediklerinde akil insanların şu anda yaptıkları ülkenin tamamında insanlar, taraflar ne diyor onu dinlemek gibi bir gayret içerisindeler. Onları anlamak gibi bir gayret içindeler. İkna ile ilgili her şey yapıldı. Bu süreçte de yapılmaya devam ediyor. Geçen sene terörle mücadelede şehitler verdik, canımız yandı. Bin 700 civarında terörist Türkiye sınırlarında etkisiz hale getirildi. En etkili süreçte bu dönemde oldu" şeklinde konuştu.

Güvelik güçlerinin ailelere bizzat giderek çocuklarının kandırılmaması konusunda telkinler verdiğini söyleyen Zeybekçi, suça karışmayanların döndüğünde başlarına bir şey gelmeyeceğiyle ilgili binlerce aile ile görüşüldüğünü ve sonuç olarak bin 500 gencin geri döndüğünü anlattı.

Zeybekçi, "Bu yapılan şey bu güne kadar yapılan en etkili yöntem. inşallah dua edelim hep birlikte bu iş bitsin artık" temennisinde bulundu.

 Tuğba Temir

Bu haber 495 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

Kadınlar, fırında ekmek çıkartıyor

Kadınlar, fırında ekmek çıkartıyor Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir Restaurant fırında çalışan dört kadın,yaptıkları ekmek ve hamur işleriyle erkek ...

BAL ekibi berabere kaldı

BAL ekibi berabere kaldı Bölgesel Amatör Lig (BAL) 5. Grup'ta, Osmaniyespor 2011 kendi sahasında, Karapınar Belediyespor takımıyla 1-1 b...

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU