Kadınlar, fırında ekmek çıkartıyor

Kadınlar, fırında ekmek çıkartıyor

Tarih 16 Ocak 2016, 09:21 Editör Haber Merkezi

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir Restaurant fırında çalışan dört kadın,yaptıkları ekmek ve hamur işleriyle erkek ustalara taş çıkartıyor.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir Restaurant fırında çalışan dört kadın,yaptıkları ekmek ve hamur işleriyle erkek ustalara taş çıkartıyor.

 

Erkeklerin yoğun olarak çalıştığı ekmek üretim ve fırıncılık sektörüne Kadirli ilçesinde kadınlar el attı. İlçe de faaliyet gösteren bir restaurant fırın da dört kadın işçi tüm fırın işlerini yapıyor.

 

Bir kadın işçi hamur yapıyor,diğeri hamuru yufka olarak açıyor,fırında kürekçi olarak ekmekleri pişiren de yine kadın işçi oluyor. Hamurun ekmeğe dönüşünceye kadar tüm süreci kadınlar yapıyor.

 

Bulaşıkçı olarak girdiği işyerinde dört kadının da fırıncılık kursu alarak bu mesleğe girdiğini söyleyen kadın fırıncı Cennet Köstü “ ben ilk önce bu işyerine bulaşıkçı olarak girdim. Ama daha sonra fırıncılık kursu aldık hepimiz. Şimdi de fırıncı olduk” şeklinde konuştu.

 

Amaçlarının en az erkekler kadar bu işi kadınların da hakkıyla yaptığını göstermek olduğunu söyleyen diğer bir kadın işçi Meryem Görün ise “ Biz de erkekler kadar bu işi yapabiliyoruz. Fırında sadece ekmek de değil bir günde 2 Bin adet civarı lahmacun da yapıyoruz. Daha önce fırıncılık deneyimimiz yoktu hiç birimizin ama netice de hamur işi kadın işidir.” Dedi.

 

İşyeri sahibi Kasım Yasdıoğlu ise “Kadınlar hayatın her alanında var olduğunu bir kez daha göstermiş olduk. Fırınımız da sadece kadın işçiler çalışıyor. Kendileri aynı zaman da fırıncılık kursuna da gittiler. Her iş de olduğu gibi bu işin üstesinden de yine kadınlar hakkıyla çıkıyorlar” şeklinde konuştu. Haber MErkezi

Bu haber 12910 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

BAL ekibi berabere kaldı

BAL ekibi berabere kaldı Bölgesel Amatör Lig (BAL) 5. Grup'ta, Osmaniyespor 2011 kendi sahasında, Karapınar Belediyespor takımıyla 1-1 b...

Kadirli’de AK Parti adayı belirlendi

Kadirli’de AK Parti adayı belirlendi Ak Parti'nin Kadirli Belediye Başkanı adayı Fatin Rüştü Özeser oldu.

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU